Najczęstsze choroby starszych osób oraz ich specyfika
Nie da się ukryć, ze podeszły wiek wiąże się z wieloma rozmaitymi chorobami, z którymi ciężko się walczy. Niemniej jednak można hamować przynajmniej ich rozwój, aby starsza osoba miała szansę na w miarę spokojną i szczęśliwą starość. Warto wiedzieć, że z badań wyraźnie wynika, iż zdecydowanie najdłuższym żywotem cieszą się osoby, które przez całe swoje życie były aktywne.
Jakie więc choroby możemy najczęściej wymieniać w kontekście starszych ludzi? Na pewno jest to choroba Alzheimera, która powoduje zaburzenia pamięci i znaczny spadek sprawności psychicznej. Więcej o jej objawach i przebiegu można poczytać tutaj.
Innym, jeszcze częstszym zjawiskiem jest nadciśnienie tętnicze, które może prowadzić do zawałów serca oraz ogólnych kłopotów z krążeniem. W naszym kraju choruje na nią większość mężczyzn, nie tylko w starszym wieku.
Cukrzyca jest kolejnym schorzeniem na które zapadają starsi, aczkolwiek nie tylko. Niemniej jednak ryzyko zachorowania z wiekiem jest tym większe jeśli na przykład ktoś w rodzinie również choruje.
Dodatkowo wraz ze starszym wiekiem mogą pojawiać się problemy z pamięcią oraz liczne wahania nastroju. Występuje także znaczne pogorszenie narządu słuchu oraz wzroku. Niestety często nie da się również uniknąć chorób krążenia i serca oraz kłopotów z poruszaniem.
Warto jednak pamiętać, że starość sama w sobie chorobą nie jest, po prostu z czasem każdemu przybywa różnych dolegliwości, które od pewnego momentu zaczynają sprawiać znaczne problemy.
Chyba szczególnie dokuczliwe jest nadciśnienie tętnicze, to według danych ma największe żniwo