Wózki toaletowo prysznicowe. Co trzeba o nich wiedzieć?

Wiele rodzajów niepełnosprawności wiąże się się z utrudnionym lub nawet niemożliwym wykonywaniem niezbędnych czynności higienicznych. Dotyczy to przede wszystkim korzystania z toalety oraz kabiny prysznicowej. By nie zaniedbywać tego aspektu, a jednocześnie nie skazywać chorego na wykonywanie wspomnianych czynności w łóżku, warto więc wyposażyć go w wózek toaletowo-prysznicowy. Osobom, które do tej pory nie miały styczności z tym rozwiązaniem, wyjaśniamy, na czym polega jego specyfika oraz podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni model.

Wózek toaletowo prysznicowy ma zapewnić maksymalny komfort przy korzystaniu z toalety i kabiny prysznicowej

Wózki toaletowo prysznicowe to specyficzna odmiana wózki inwalidzkich, przystosowana do użytku podczas wykonywania różnych czynności higienicznych. Dzięki temu, że nie mają elementów wrażliwych na działanie wody, takich jak standardowe łożyska w piastach czy tekstylne obicie siedziska i oparcia, bez obaw można korzystać z nich pod prysznicem. To daje pacjentowi możliwość samodzielnego – lub, w zależności od stanu jego zdrowia, z pomocą opiekuna – umycia się poza łóżkiem. 

wózek toaletowo prysznicowy etac clean

Nie bez znaczenia jest też konstrukcja siedziska, pozwalająca na skorzystanie z toalety. Wózek toaletowo prysznicowy wyposażony jest spory otwór w tej części, dzięki któremu pacjent może bez problemu załatwić się. W zależności od warunków lokalowych oraz stopnia niepełnosprawności chorego, w tym celu można użyć toalety z basenem znajdującej się w pokoju pacjenta lub tradycyjnego sedesu.

Wózki toaletowo prysznicowe. W jakich miejscach wykorzystuje się wózki toaletowe? Kiedy warto kupić jeden z nich?

Wózki toaletowo prysznicowe, ze względu na swoją funkcjonalność, są stosowane w wielu miejscach. Często wykorzystuje się je w prywatnych domach, w których mieszkają osoby z niepełnosprawnością w stopniu uniemożliwiającym samodzielne korzystanie z łazienki. Wózek toaletowy to również niezbędny element wyposażenia wielu placówek zajmujących się opieką lub leczeniem pacjentów z niepełnosprawnością lub przechodzących rehabilitację po wypadkach czy operacjach. W tym miejscu należy wspomnieć między innymi o domach opieki, szpitalach itp.

Funkcjonalnie zaprojektowany wózek inwalidzki toaletowy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dla pacjenta?

Z uwagi na to, że wózek inwalidzki toaletowy ma ogromne znaczenie dla jakości życia pacjentów zmagających się z problemami z poruszaniem się, do jego wyboru należy odpowiednio się przyłożyć. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, sprawdźmy najpierw, czy dobrze sprawdzi się on w danym zastosowaniu. Powiedzą nam o tym przede wszystkim następujące cechy i parametry:

  • tylne małe koła – nie tylko zapewniają łatwiejsze manewrowanie w małej łazience, ale też są bardziej odporne na działanie wilgoci;
  • łatwy w obsłudze mechanizm pochylania siedziska – dzięki niemu możliwe jest obranie właściwej pozycji przy myciu lub załatwianiu się;
  • uchylne podłokietniki i podnóżki odchylane – mają one to samo zadanie;
  • wyściełane, miękkie siedzisko – zapewnia komfort pacjentowi. 

Wózek prysznicowy z wyściełanym oparciem wyposażony w uchylne podłokietniki poprawi jakość życia pacjenta

Jak widać, wózek prysznicowo toaletowy to sprzęt, który w znaczącym stopniu może poprawić jakość i komfort życia wielu niepełnosprawnych pacjentów – dlatego często stosuje się go nie tylko w placówkach medycznych i opiekuńczych, ale też w prywatnych domach. Jego zakup powinien jednak być poprzedzony wnikliwym sprawdzeniem danego modelu pod kątem kluczowych z punktu widzenia funkcjonalności cech.