Przewlekły kaszel i duszność – Podejrzenie POChP
POChP – Groźna choroba cywilizacyjna
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym właściwie jest POChP. Otóż Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, jak sama nazwa wskazuje, jest przewlekłą chorobą dotyczącą płuc. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest to choroba nieuleczalna – to właśnie dlatego tak ważne jest, by sprawnie konsultować swoje podejrzenie POChP z lekarzem. Dzięki temu istnieje bowiem możliwość wdrożenia leczenia objawowego, czyli takiego, który wprawdzie nie „usunie” choroby z organizmu, ale zmniejszy jej objawy. Na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc na terenie naszego kraju choruje około 2 milionów ludzi; w perspektywie globalnej liczba zdiagnozowanych pacjentów wynosi natomiast niemal 400 milionów. Liczby te sprawiły, że na przełomie ostatnich lat POChP zostało określone chorobą cywilizacyjną.
Czym jest obturacja?
Zanim przejdziemy do wskazania najczęstszych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, skoncentrujmy się jeszcze na moment na jej definicji. Warto bowiem wyjaśnić co dokładnie oznacza słowo „obturacja” – to właśnie ona w dużej mierze odpowiada za wyczerpujące skutki choroby i wzbudza najwięcej wątpliwości wśród pacjentów.
Obturacja – termin medyczny oznaczający skurczenie (zwężenie) czegoś. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mówimy o zwężeniu dróg oddechowych, co wpływa na przepływ powietrza do płuc.
Obturacja uniemożliwia przetransportowanie wystarczającej „porcji” powietrza, co z kolei powoduje uczucie braku możliwości złapania oddechu. Tym zjawiskiem zajmiemy się jednak w poniższej części artykułu. Omówimy tam także co zrobić, gdy masz podejrzenie POChP.
Podstawowe symptomy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Poniżej znajdziesz krótką listę podstawowych objawów POChP, które mogą być sygnałem, że prawdopodobnie chorujesz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.
- Kaszel i duszność – Systematycznie pojawiające się ataki kaszlu i duszność to jedne z pierwszych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
- Odkrztuszanie wydzieliny – Odksztuszanie plwociny to kolejny objaw świadczący o tym, że Twoje podejrzenie POChP może być słuszne. Czym jest plwocina? To wydzielina płucna, zawierająca w sobie między innymi ślinę, resztki pokarmowe oraz komórki złuszczonego nabłonka. Z czasem w owej wydzielinie mogą pojawić się również drobnoustroje chorobotwórcze, a także ropa oraz krew.
- Niska tolerancja wysiłku – Gwałtowny spadek kondycji również jest czynnikiem, który powinien dać Ci do myślenia. Jeśli zatem w przeszłości ćwiczenia fizyczne były Twoim hobby, a dziś łapiesz zadyszkę po wejściu na czwarte piętro lub męczy Cię krótki spacer, koniecznie skonsultuj te objawy z lekarzem.
Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie Oddychajmy.pl: https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/. To portal w pełni poświęcony Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc, wyjaśniający wątpliwości związane z ową jednostką chorobową oraz bazujący na wiedzy ekspertów i najnowszych danych. Chcesz poszerzyć swoją wiedzę o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc? Kliknij w powyższy link i zdobywaj informacje z rzetelnego źródła.
Przyczyny Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Wieloletnie (zarówno czynne, jak i bierne) palenie tytoniu odpowiada za około 90% przypadków POChP. 10% chorych to natomiast osoby, które mają narażenie zawodowe (praca w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza – górnictwo, hutnictwo, przemysł drzewny, papierniczy itd.). Szkodliwe dla płuc jest również zanieczyszczenie środowiska i ekspozycja na wewnętrzne źródła emisji zanieczyszczeń (opalanie mieszkań i gotowanie z użyciem biopaliw).
Podejrzenie POChP – Co robić?
Jeśli obserwujesz u siebie występowanie któregokolwiek z powyższych objawów, a dodatkowo palisz papierosy, masz do czynienia ze smogiem lub pracujesz w środowisku pyłowym, pomyśl o POChP. W związku z tym warto jak najszybciej udać się do lekarza, który skieruje Cię na odpowiednie badania diagnostyczne. Gdy natomiast okaże się, że cierpisz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, wdróż w życie zalecenia lekarza, postaw na zdrowy tryb życia (dotyczy to zarówno aktywności fizycznej, jak i diety) i nie zapominaj o lekach. Wtedy możesz w bardzo istotny sposób poprawić komfort życia i oddechu.
Materiał wewnętrzny Chiesi